top of page

חקר המוח: מאז ועד מחר [חלק ב]

בחלק א של הסקירה ראינו איך חקר המוח התקדם במשך אלפי שנים. עכשיו הגיע הזמן לדון בשאלות המעניינות - מה קורה היום ומה הכיוון לעתיד?


איפה אנחנו היום?


בראשית מדעי המוח כללו בעיקר את תחום הנויורביולוגיה, העוסק בביולוגיה של תאי העצב הקרויים נוירונים ומרכיבים את המוח. עד סוף המאה שעברה, חוקרי המוח וחוקרי ההתנהגות שהו במחלקות אקדמיות נפרדות ונקודות הממשק בניהם היו ספורות. בשנים האחרונות חילחלה ההבנה שחקר המוח וההתנהגות כרוכים זה בזה ויכולים להיתרם רבות זה מזה. עם השנים תחום המחקר של חקר המוח תופס תאוצה ומפותחת שיטות מחקר ייחודיות לו. ההגדרה הכללית ביותר המקובלת כיום של מדעי המוח היא מדעים בין-תחומיים, החוקרים את היבטיה השונים של מערכת העצבים בבעלי חיים ובבני אדם. תחום המחקר מאופיין כרב-תחומי כאשר הוא מאגד תחתיו גם נוירביולוגים, פסיכולוגים, בלשנים, פיזיקאים חוקרי בינה מלאכותית ועוד.את הההתפתחות בתחום למן ימיו הראשונים, ניתן לייחס לשני כוחות עיקריים: כל כמה שנים ישנה קפיצה במחקר בעקבות התפתחות טכנולוגית ויצירתם של כלים חדשים, במקביל לעבודה הסיזיפית של חוקרי מוח רבים וטובים שכל אחד מהם מוסיף עוד פיסה בדרך לפתרון התעלומה המופלאה של המוח האנושי.


ההתפתחות הטכנולוגית איפשרה יצירת מכונות לא פולשניות המספקות מידע מפורט על המוח או על הפעילות המוחית. מכשיר ה-EEG רושם את הפעילות החשמלית במוח בזמן אמת, באמצעות אלקטרודות המוצמדות לגולגולת ומהן מתקבלים דפוסים המכונים גלי מוח. מכשיר ה-MRI מבצע סריקות דימות מבוסס תהודה מגנטית המאפשר הבנה של האנטומיה במוח וכן הבחנה באזורים הפעילים במוח לנוכח גירויים ומטלות שונות. קיימים גם כלים נוספים בהם עושים שימוש נרחב להדמיה כמו CT (טומוגרפיה ממחושבת המבוססת על קרני רנטגן). סריקת ה-PET משקפת את רמת הפעילות של אזורים שונים במוח בנקודת זמן מסויימת באמצעות שימוש בחומר רדיואקטיבי.


אם זה לא מדהים מספיק, פותחו גם שיטות שנועדו להשפיע על הפעילות המוחית (ולא רק למדוד אותה) בהן ה-TMS, גירוי מגנטי חוץ גולגלתי. TMS עושה שימוש בהשראה אלקטרומגנטית על מנת לייצר דחפים עצביים באזור מסויים בקליפת המוח, ובכך להשפיע על הפעילות המוחית (למשל לגרום ליד ימין לקפוץ). ה-DBS הוא גירוי מוחי עמוק, שככלל משמש ככלי טיפולי בו מושתלות אלקטרודות במוח הנשלטות על ידי קוצב השולח גירוי חשמלי לאותו אזור. גדולתו מבחינה מחקרית הוא שהוא מאפשר לשלוט מבחוץ בזמן אמת על הגירוי החשמלי בעוד האדם / החיה מסתובבים בחופשיות.


כדי ללמוד יותר על הקישוריות בין הנוירונים ואופן ההולכה, פותחו מולקולות מיוחדות שנספגות בנוירון מסויים וניתן לעקוב אחר תנועתן באקסון (סיב עצב המשמש כשלוחה של הנוירון). שיטה נוספת ברמת המחקר המולקולרית נקראת אימונוהיסטוכימיה, ובה נוגדנים מלמדים על ריכוזים של אנזימים וחלבונים באזורי המוח השונים. מכך גם ניתן להסיק על תפקודם של אותם אזורים.


חשוב לציין שהרבה מהמחקר נעשה על בעלי חיים. מחקר על דיונון ענק לימד כיצד סינפסות עובדות במוח; באמצעות מחקר על חשופיות ים גדולות חקרו את האופן בו אפשר לאחסן זיכרונות ולשלוף אותם; ממחקר על צפרדעים וחתולים למדו על מנגנני התפיסה של האדם; ממחקרים על עופות, עכברים וקופים למדו על התפתחות מערכת העצבים עם הזמן; מדוזות ואצות ירוקות משמשות כדי לחקור חלקים ממערכת העצבים.


אחד התחומים החמים ביותר בחקר המוח הוא אופטוגנטיקה, כלי שנשמע כאילו הגיע מהעתיד. בעזרת סיבים אופטיים ומניפולציות גנטיות, מכניסים לנוירונים מסויימים גן שגורם להם להיות פעילים או מושתקים כשמקרינים עליהם אורך גל מסויים. הכלי נמצא עדיין בפיתוח וכיום מנסים אותו על בעלי חיים. החידוש הגדול באופטוגנטיקה הוא היכולת לבודד קבוצת תאים מסויימת אותה מעוניינים לחקור. זו יכולת חשובה מאוד כשרוצים לחקור את המוח שמרוכב מכמויות אדירות של נוירונים ואדירות עוד יותר של קשרים בניהם.


תחום מדעי המוח ידע וידע עוד מהפכות רבות. אחת המעניינות שמתרחשת בשנים האחרונות היא מהפכת תאי הגליה. כשמדברים על המוח לרוב המושג שיקפוץ לראש הוא הנוירון ואולי למביני דבר או שניים גם אקסון או סינפסה, אבל המונח תאי גליה לא ממש קיבל במה עד השנים האחרונות. למרות שכנראה הבחינו בתאי הגליה אי שם כבר במאה ה-19, לא ייחסו להם חשיבות וראו בהם תאי תמך לנוירוניים ותו לא. זאת מכיוון שתאי הגליה אינם מוליכים זרם חשמלי. אך בעשורים האחרונים מתחילים להבין שאולי חשיבותם של תאי הגליה גדולה מששיערנו. אחת הסיבות לכך היא כמותם של תאי הגליה שכפולה מכמות הנוירונים במוח. בנוסף נמצא כי תאי הגליה גדולים יותר ככל שמתקדמים בסולם האבולוציוני. יש אף תיאוריות שמציעות כי מספר תאי הגליה נמצא בקורלציה עם רמת האינטליגנציה במין. כיוון מחקר המוח שהיה עד כה ממוקד בנוירונים, נע לכיוון הסתכלות הולסיטית יותר שנותנת משקל גם לתאי הגליה. ייתכן שזה יהווה פריצת דרך בהבנת המוח האנושי.


תיארנו קודם איך התפתחה ההבנה הלוקלית לפיה אזור מסויים במוח אחראי על תפקוד מסויים. אולם הטכנולוגיות החדשות שמתוארות לעיל, יחד עם יכולות סטטיסטיות שהתפתחו במרוצת השנים, איפשרו הסתכלות אחרת על הפעילות המוחית. הסתכלות על הפעילות הרשתית במוח הופכת לנוכחת יותר ויותר בשיח המחקרי. באמצעות הדמיה מוחית ואמצעים אלקטרופיזיולוגיים נמצא שכמה אזורים שונים יפעלו בסנכרון כדי להפיק תפקוד מסוים, כך שפגיעה בקישוריות בין האיזורים עלולה להוביל לפגיעה בתפקוד. הרשת המפורסמת ביותר היא רשת ה-default mode network (רשת ברירת המחדל) לה מייחסיים תפקידים כמו אינטרוספקציה (התבוננות עצמית) מחשבות על העבר והעתיד וכן נמצא כי תפקוד לקוי שלה נוכח במחלות נפש כדוגמת סכיזופרניה.


בשנים האחרונות התפתחויות בתחום המחשבים ולמידת מכונה machine learning היוו את הבסיס להתפחות תחום מחקר חדש ומבטיח שנקרא מדעי המוח החישוביים ("computational neuroscience") בו עושים שימוש בכלים חישוביים שמאפשרים לחקור כמויות גדולות של מידע ולבצע ניתוחים סטטיסטים מורכבים. התפתחות בתחום זה יסייעו לייצר מכשירים שיוכלו להתממשק עם פעילות מוחית כמו יצירת יד קיברנטית לאדם קטוע גפה או לאפשר ראייה לאדם עיוור. בנוסף, מכשירים כאלו יתרמו רבות ליכולת להתמודד עם כמויות המידע הרבות שהמוח מפיק בכל רגע נתון וכך להפיק תמונה מודייקת יותר של הפעילות המוחית.