top of page

יוצאות לתעשייה

לראשונה בארה"ב מונתה אישה לתפקיד סגנית הנשיא. לא חשבתי שאתרגש מהמאורע. אבל כנראה שלדור שעוד לא נולד כשגולדה מאיר הייתה ראש הממשלה, זהו אירוע מרגש לקראת עתיד שוויוני יותר. אז במקום לנסות להבין איך לוקח יותר מ-200 שנה למנות אישה לתפקיד, החלטתי לנצל את המעמד ולהקדיש את הפינה "יציאה לתעשייה" לנשים. יוצאות לתעשייה!


רוב הטיפים רלוונטים גם לגברים, פשוט מוקדשים הפעם לנשים.


גברים ונשים מחפשים משרות באופן דומה, אך ישנו הבדל בהגשת המועמדות למשרה - הסיכוי שאישה תגיש מועמדות למשרה שראתה, נמוך ב- 14% ביחס לגבר.

1. הגישי מועמדות למשרה גם אם אין לך את כל הנתונים הדרושים!


נשים נוטות שלא להגיש מועמדות למשרה אם הן לא עונות על כל הדרישות שצוינו בתיאור ודרישות המשרה. זאת, בניגוד לגברים שיגישו מועמדות גם אם הם אינם עונים על רוב הדרישות. באחד הפוסטים שהעלתה טארה סופיה מור (מסיידת תוכניות מנהלים) בבלוגים של Harvard Business Review היא כתבה: "גברים ניגשים לתפקיד כשיש להם 60% כישורים למלא אותו. נשים, לעומת זאת, ניגשות רק אם הן מתאימות ב–100%". נראה שזו אחת הסיבות המסבירות מדוע לינדקאין מצאה כי ישנו סיכוי נמוך יותר לאישה להגיש מועמדות. חשוב להגיש מועמדות למשרות שמתאימות לך, על אף שאת לא עומדת בכל הדרישות.לפני הגשת מועמדות למשרה, הסבירות שנשים ימצאו ויפנו לאיש קשר העובד בחברה היא 32%, לעומת 68% אצל גברים.

2. מצאי איש קשר מתוך החברה שיגיש את קורות החיים שלך!


כפי שצויין בכתבות קודמות, הגשת מועמדות למשרה ופניה (ask for referral) דרך עובד חברה, מעלה משמעותית את סיכויי הקבלה למשרה. להגשה דרך עובד חברה יש משקל רב בתחילת התהליך וזה שווה את המאמץ. אין סיבה שנשים ירגישו פחות נוח לבקש מאיש קשר הפנייה, מה שמוביל לטיפ הבא:


3. נטוורקינג - היעזרי באחר!


השקיעי בפיתוח וחיזוק קשרים עם אנשים בעלי פוטנציאל לסייע בחיפוש עבודה ובהמשך הקריירה. יש מגוון דרכים לעשות זאת. השתתפות בכנסים, בהרצאות מקצועיות ובפעילויות מעבר ללימודים (בואי ל-BrainstormIL) יכולים לסייע מאוד לפיתוח וחיזוק הנטוורקינג שלכן. בהיבט הנשי - She code, ProWoman, Women Entrepreneurship ועוד, כולם ארגונים שנועדו לתת כלים פרקטים בתחומם אך גם לייצר קהילה תומכת ומקושרת של נשים.


ברור שבתקופה זו כשאין אפשרות להיפגש באופן פיזי, ישנו קושי שהופך את יצירת וחיזוק הנטוורקינג למורכב. אבל יש קבוצות פייסבוק ואירועים וירטואלים מדהימים שנועדו בדיוק למטרה הזו. אז תתחילי לחפש את הקשרים שלך כרגע בעולם הוירטואלי, ובהמשך זה יגלוש גם למפגשים פנים מול פנים.


כאשר נשים מופיעות בתוצאות החיפוש אצל מגייסים, הסיכוי שהמגייסים יצפו בהן נמוך ב-13% אצל נשים ביחס לגברים.

4. היי פעילה בלינקדאין!


מעבר לחיבור עם אנשים והגדלת רשימת אנשי הקשר, פרסום תכנים משלך ותגובות לאחרים יגדילו את החשיפה של הפרופיל שלך. האלגוריתם של לינקדאין מתגמל בהתאם לפעילות ויגרום לך לצוץ ביותר חיפושים ולהופיע אצל יותר אנשים בדף הבית. יש דרכים נוספות לעלות את דירוג פרופיל הלינקדאין, להגיע לדרגה הכי גבוהה- All Star ולהגדיל עוד את החשיפה, אבל זה כבר ליום אחר...לסיום, זה לא סוד שבישראל 2021 נשים עדיין מרוויחות 30% פחות מגברים. לא אכנס לפרטים אבל אציג טיפ פרקטי אחרון:


5. דעי את הערך שלך!


באמת, דעי את הערך שלך. הוציאי נתונים על השכר אותו מרווחים עובדים בתפקידים דומים עם ותק זהה לשלך. Glassdoor, LinkedIn וIndeed- הם אתרים שימושים ואמינים להוצאת נתונים. כך בראיון העבודה הבא, כאשר תשאלי מה ציפיות השכר נקבי בשכר X ותוכלי לציין שהוא השכר המקובל למשרה ולוותק שלך בחברות דומות.


נשים נוטות לקיים שיח כללי יותר ומעורפל בנושא שכר, ביחס לגברים. נשים נוטות לדבר על טווחים ולקבל את ההצעה הראשונה מבלי להציע הצעה נגדית. הסתמכות על נתונים אובייקטיבים מהתעשייה תאפשר שיח קונקרטי יותר וביטחון לגבי הדרישה שלך.


חשוב לזכור! יש נתון מעודד:


למרות שנשים מגישות פחות, כאשר הן מגישות יש סבירות גבוהה ב- 16% שתתקבלנה לתפקיד.

ייתכן שזה קשור לנתון שנשים מגישות רק כשיש להן את כל הקריטריונים, אבל עדיין מעודד. בשורה התחתונה - היי אמיצה, אקטיבית והאמיני בעצמך. לא כקלישאה אלא באמת כי זו הדרך הכי טובה למצוא עבודה!

 

הנתונים המוצגים הינם מתוך סקר Gender Insights Report שפירסמה לינקדאין ב2019 ומבוסס על ניתוח נתוני שימוש של משתמשי פלטפורמת לינקדאין.


 

יעל כספי היא סטודנטית בשנה השנייה לתואר השני במגמת קוגניציה, רגש ומוח באוניברסיטת בר אילן. את עבודדת התזה שלה יעל עושה ביחידה לדימות מוח אלקטרומגנטי.

חוץ מהאהבה למחקר ולכתיבה, יש לה אהבה לעציצים וצמחיה - היא אפילו מנסה לגדל כמה במעבדה. תמיד תוכלו למצוא אותה עם כוס קפה ביד.

348 views0 comments

Comments


bottom of page